Home Office
Ano, pracuji o víkendech, státních svátcích i po nocích. Dělám to už roky a za nic na světě bych to nevyměnila. Užívám si plnými doušky pracovní svobody. Je na mně, kdy práci začnu, kolik hodin se jí budu věnovat a jak intenzivně. Jediné, co musím splnit je dodržení termínu, který si sama nastavím. Většinu své práce totiž můžu vykonávat z domova, můžu pracovat se svými biorytmy, své energii a chodu domácnosti přizpůsobit průběh dne i pracovních činností. Obvykle to tedy vypadá tak, že sotva vytáhnu potomky z postele, dohlédnu na to, aby pokud možno slušně oblečené, se svačinou a snad těmi učebnicemi, které mají v daný den mít, odešly směr škola. Usedám s první ranní kávou k laptopu, po několika hodinách stále ještě v pyžamu zjišťuji, že už bych měla začít vařit a jít vyzvednout děti. Ty pracovní záležitosti, které nevyžadují bdělý stav nikoho jiného než mě, potom směřuji na noční hodiny. Díky svobodnému pracovnímu rytmu a téměř neustálé home office, často beru telefony, zatímco bruslím podél Labe a účastním se porad z postele. Home office, pro mě nejpřirozenější věc, kterou bych už neuměla vyměnit za pevně stanovený čas v kanceláři.
Home office, práce z domova, práce na dálku…Kolikrát jenom byl za poslední měsíce skloňován? Jestli nám covidoba něco přinesla, pak právě možnost vyzkoušet si všechny výhody i nevýhody práce z domova. Pokud ještě před dvěma lety byl pro některé manažery home office strašákem, protože jak by mohli kontrolovat své podřízené, když je neuvidí fyzicky před počítačem, a pro některé zaměstnance HO zas synonymem další dovolené, nyní máme k dispozici hmatatelné výsledky experimentu hromadného home office, ke kterému bychom bez covidu nikdy nenašli odvahu.
Byť home office přináší nesporné výhody v podobě ušetření času stráveného cestou do práce a z práce, možnosti sedět před počítačem v domácím oblečení, papučích, s rozcuchem a bez makeupu či oholené tváře, najdou se po nuceném vyzkoušení této formy práce její zarytí odpůrci.
Home office není pro každého. Vyžaduje vysokou míru individuální odpovědnosti, sebemotivace a sebeřízení. A pro společenské jedince navíc znamená nemalou sociální izolaci.
Mnoho lidí si s fyzickou docházkou do práce spojuje jistotu zajištěné obživy, umožňuje jim větší soustředění, cestu na pracoviště využívají pro psychohygienu při přechodu z jednoho prostředí do druhého. V nedávné době lockdownu docházka na pracoviště byla dokonce jedinou možností, jak uniknout z domácího vězení.
Home office má nároky na řadové zaměstnance stejně jako na manažery. Vyžaduje, aby nadřízený projevil větší mírů důvěry svým lidem, naučil se dobře stanovovat cíle, delegovat a plánovat. Zároveň skvěle odhaluje ty zaměstnance, kteří v práci vlastně nic nedělají. Fyzická přítomnost na pracovišti přeci neznamená efektivitu zaměstnance. Naopak, ten pracovník, který není schopný vykázat, co v době home office dělal, vlastně i sám sobě ukazuje, že je jeho práce zbytečná.
Asi už se nikdy nevrátí stará doba kanceláří, experiment s home officem přiměl zaměstnavatele k zamyšlení o efektivitě pracoviště pro každého zaměstnance, otevřel dveře sdíleným pracovním místům, větší míře distančního coworkingu, což ovlivní v nemalé míře náklady na kanceláře, snad i uleví dopravě a životnímu prostředí. Zároveň změna stylu práce díky home office ukazuje na potřebu osobního rozvoje v otázkách work-life balance, když práci vykonáváme doma, psychohygieny a vzdálené spolupráce. Jde vlastně vybudovat kolegiální vztah na dálku? A jak to bude s flirtováním na pracovišti, kde de facto nikdo nebude? A co teprve virtuální teambuilding nebo vzdálený vánoční večírek…máme se na co těšit…