O novoročním přepólování
Jak se nezadržitelně řítí k zemi obsah horní kuchyňské skříňky a ve střepy se mění oblíbené hrníčky, chce se mi křičet a klít a zároveň mi v té setince vteřiny hlavou projede, že je přece Nový rok a jak na Nový rok…to je teda výhled!
A začalo to tak obyčejně, pubertální dcera nepozorně vyskládala hrníčky z myčky do skříňky a moje prognóza toho, co by se mohlo stát, když to tak bude dělat, se vyplnila … Ve mně se pere vztek, že mě neposlechla, lítost, že to byly zrovna ty hrnky, který jsem tak dlouho nemohla nikde sehnat a čaj z nich chutnal o trochu líp, s doznívajícím úlekem z té pohromy a úlevou, že jsme ok. Přiznám se, že naštvání, vztek, chuť křičet a dát tomu puberťákovi pořádnou čočku jenom ne na talíř, ve mně, jako asi u většiny z nás, převládá.
A když babička říká, jsou to jenom střepy a střepy znamenají štěstí, taky se nejdřív nadechnu a na jazyk mi naběhne nějaká ironická odpověď, ale najednou mi to dochází. Aniž by byla psycholožkou, právě použila psychoterapeutickou techniku přepólování. Jako správná lektorka a koučka to hned komentuju, vysvětlím a udělím nevyžádané rady, ale tentokrát se to rychle ujme, a zatímco zametáme střepy, postupně celá rodina zkoušíme, co všechno dobrého najdeme na tom hrníčkovém průšvihu.
Co je to to přepólování a proč stojí za to se ho naučit? Náš mozek je totiž schopný se překonfigurovat podle toho, co děláme, na co myslíme, nebo čemu se věnujeme. Dokonce funguje tak, že věří, že se doopravdy děje i to, na co pouze myslíme. Konečně to je jedním z principů Pěti dohod Dona Miguela Ruize, konkrétně Nehřeš slovem. Pokud myslíte na něco hezkého, posilujete kladná neurospojení a kladnou biochemii. Bohužel to platí i opačně pro negativní způsob myšlení. Je prokázáno, že pokud budete dlouho negativně myslet nebo žít v negativním prostředí, narušíte schopnost mozku produkovat dostatek serotoninu a oxytocinu a to může být jednou z příčin vzniku deprese.
Samozřejmě, že do života patří a bohužel nás dříve nebo později potkají i velmi těžké chvíle, různá životní úskalí a trápení. A jen těžko si můžeme v okamžiku, kdy uklouzneme na chodníku a z nohy nám kouká kus kosti říct, že je to bezva, protože si alespoň na pár týdnů lehneme a přečteme hodně knížek. Obvykle si potřebujeme projít fázemi odmítání, vzteku, smutku a přijetí. Každý potřebuje nějaký čas, aby zpracoval emoce a odpustil nejen druhým, ale hlavně sobě. Mnoho lidí ovšem uvázne v minulosti a v těžkých momentech. Tím, jak na ně vzpomínáme, znovu je prožíváme, necháváme je, aby nás znovu a znovu ovládaly. Mozek, který je naprogramovaný na přežití, spouští obranné emoce, rozjíždí se chemická továrna a my uvízneme v začarovaném kruhu, kdy necháváme to negativní, aby nás ovládlo a mělo nad námi moc.
Pozitivní přepólování funguje na principu dodávání pozitivního krmiva mozku. Tak třeba: máme teď hodně místa v polici, můžeš si jít koupit nové, jsou slevy, jsme zdraví a umíme se spolu zasmát.
Takové přepólování nám může změnit život, nastartovat pozitivní biochemické procesy v těle a uzdravovat nejen nás, ale i ty okolo.
Tak co třeba vykročit do nového roku 2022 tak, že na konci každého dne najdeme něco, co bylo pozitivního? Schválně, jak by šlo přepólovat třeba to, že jsme dnešek začali tím, že jsme zaspali? 😊
Šťastný nový rok přeju!