Proč je Braining Braining..?
Vždycky mi to přišlo zavádějící, říkat, že jsem trenérka…Starším ročníkům jsem musela vysvětlovat, že opravdu necvičím a ani se neodvažuju sportovce trénovat. Dětem a jejich spolužákům jsem musela zase dodat, že to je vlastně taková učitelka pro dospělé. A jestli někdo tušil, co dělám, tak jen ta malá bublina lidí, kteří prošli korporátem a v níž se pohybuji.
Pak je tady ten dovětek – soft skills trainer. Jaké měkké dovednosti??? Co to proboha je? Takže zatímco se lidé představují stylem: dobrý den, jsem Karel a jsem advokát nebo jsem Jana a jsem prodavačka, tak u mě to bylo na deset minut a stejně si nejsem jistá, že jsem to zvládla vysvětlit.
Část lidí se mě lekla, protože jak něco zavání psychologií, tak si myslíme, že ten psycho člověk do nás vidí a musíme se mít na pozoru, protože určitě něco zkoumá a hodnotí. Část měla svoje zkušenosti s tréninky – bohužel spíše negativní – a části jsem byla jedno.
Slovo lektor ve mně vyvolává asociaci s leklou rybou, andragog je snad ještě horší, než když vysvětluju, kdo je kulturní antropolog… Tak jak tu naši práci přiblížit!
Nějaký trénink to vzdělávání dospěkých přece je. Hledání asociací v naší paměti, uvědomování toho, co jsme už zažili, prožili a slyšeli a teď si to dát dohromady a použít to, rozšířit si obzory…A pak na mě kouklo na internetu…braining…to je přece ono…něco co nás bací do hlavy…způsobí zemětřesení (nebo aspoň mírné třesení) v mozku …aktivuje naše mozkové závity! To je přesně ono, takové by v mých očích vzdělávání pro dospělé mělo být! Záživné, vtipné, interaktivní, prosto poučování, bez memorování… Prostě přizpůsobené hlavě dospělého člověka, využívající jeho znalosti a zkušenosti. Vždyť soft skills přece neobjevují Ameriku, ale pojmenovávají to, co každý zažíváme, jenom jde o to se na to podívat ze správného úhlu pohledu.
Braining! To mi dává smysl. Nevěřím na náhody, a tak vím, že když si vysníte člověka, se kterým vás stejnost sbližuje a rozdílnost motivuje k růstu, tak ho potkáte. Třeba tam, kde to nečekáte, třeba i v nejtvrdším lockdownu. Navzdory zákazu jakéhokoliv kontaktu se v únoru zkřížily naše cesty s Jirkou…¨kdysi jsme se už profesně potkali, viseli jsme spolu na stejných webech, vzájemně za sebe brali zakázky, protože těch anglicky mluvících lektorů stále tolik není – a když nemůže jeden, tak může druhá a opačně. Sdílení zážitků, zkušeností, názorů a zjištění, že máme stejný smysl pro humor pak vedlo k tomu, že si přece nemusíme jenom vzájemně dávat doporučení na klienty, ono totiž mnohem lépe funguje, když spojíme naše pracovní představy a budeme tvořit Braining společně. Synergický efekt se tomu říká 😊. My mu říkáme podle začátečních písmen našich příjmení DoBra. Tato zkratka vyniká hlavně tehdy, když se i hodiny na chatu vzájemně bavíme vymýšlením a kreslením vtipů. Žijeme profesní sen. Děláme to, co nás baví, tak, jak věříme, že to přináší největší užitek klientům. Využíváme roky zkušeností a naše rozdílné přístupy a povahy, abychom našli to nejvíce efektivní řešení a byli skutečný BRAINING.